A hírszerző hálózat működése szerinte kapcsolódott a „különleges katonai művelethez”. „Látnivaló, hogy a magyar fél előkészületeket tett politikai befolyása kiterjesztésére a Kárpátalján.
Magyar nacionalisták, köztük Orbán, történelmi igazságtalanságnak tekintik Trianont. Ezen belül kiemelkedő szerep jut a nagy magyar álmokban Ukrajna nyugati részének.
Ez a felfogás teljes mértékben egybeesik Putyin hozzáállásával, miszerint Ukrajna mesterséges állam, és a nyugati körzet igazából Magyarországhoz, Lengyelországhoz és Romániához tartozik” – írja Sehovcov.
„Az egyik leleplezett ügynököt négy éve szervezte be a magyar katonai hírszerzés, Oroszország akkor már javában készülődött a támadásra. Túlzás volna állítani, hogy a Honvédségnek 2022. februárjában szándékában állt volna lerohanni az egykori magyar területet, a magyar hadsereg ugyanis eltörpül az ukrán fegyveres erők mellett.
A kormányfőnek (Orbán Viktornak – a szerk.) alighanem az volt a törekvése, hogy ha napokon vagy heteken belül összeomlik az ukrán állam az orosz invázió nyomán, akkor rendőröket és békefenntartókat küld Kárpátaljára,
így töltve be a lehetséges biztonsági űrt. Semmiképpen nem kockáztatta volna meg Horthy hibáját, tehát hogy megszállja a területet, de neki is az járt a fejében, hogy politikai befolyás alá vonja az övezetet” – állítja a politológus.
Hogy a szóban forgó kémet miért tavaly szeptemberben mozgósították, az nem ismeretes, írja, „de a lépés valószínűleg összefüggésben volt az orosz háborús erőfeszítésekkel.
A magyar katonaság számára nem sok gyakorlati haszna van, ha tudja, hol van Kárpátalján ukrán légvédelem, hiszen nem képes akcióra az ukrán hadsereg ellen. Az egyetlen tényező, amelynek fontos az értesülés: Moszkva.”
A politológus hangsúlyozza: „A magyar húzás ugyanakkor minden bizonnyal következett abból a várakozásból, hogy az elnökválasztás után zűrzavar keletkezik az USA-ban, akkor pedig lehetőség nyílik a Kreml számára céljai elérésére Ukrajnában. E forgatókönyv keretében magyar egységek léphették volna át a határt, hogy békefenntartóként stabilizálják a helyzetet. Mivel akkor már Macron szorgalmazta, hogy jelenetős orosz előrenyomulás esetén Európa küldjön kéksapkásokat,
az orbáni kezdeményezés sok naiv megfigyelő számára akár még legitimnek is tűnhetett volna.”
Sehovcov következtetése szerint „bármi is a magyar taktika, az ukránoknak most konkrét bizonyítékuk van, hogy a magyar miniszterelnök nem csupán Kijev megsegítését, illetve európai integrációját igyekszik megakadályozni. Hogy a magyar titkosszolgálat ilyen mértékben és módon belefolyt az ukrajnai eseményekbe, mindinkább nyilvánvaló teszi, hogy
Orbán összejátszik Putyinnal – Ukrajna, illetve Európa ellen.
Ezért az EU-nak vagy a NATO-nak haladéktalanul átfogó vizsgálatot kell indítania annak kiderítésére, volt-e, van-e ilyen titkos megállapodás.”
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály/Benko Vivien Cher